Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
Code: NI-BI-N1ABA12-16809
MPN: 16809
UPC: 018208168095
Product Info for Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular
The Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular was developed in order to function as the ideal item for anybody trying to find a top quality choice. Made using some of the best available substances and design, these Binoculars from the product professionals at Nikon will last an exceptionally long time. Nikon has been devoted to delivering high end goods for many years, and the Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular is the verification of that persistence for their consumer base. Right here at Night-Optics, we make it our personalized responsibility to ensure you leave with the most suitable item for all your expectations, and the Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular is one of the countless products which we have been proud to supply our customers. And furthermore, as you will not be billed for shipping on purchases of $49 or greater, there has not ever really been a significantly better opportunity to discover the extraordinary Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular. For a good way to make sure you are utilizing some of the greatest products available, purchase the Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular.![]()
Specifications for Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16.1 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 185 mm |
| Weight: | 36.8 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 200 mm |
Features of Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular
- Ergonomic design for excellent handling and a secure grip
- Multilayer-coated lenses and large objective lens diameter for delivering bright, clear images
- Rubber armouring for shock resistance and a firm, comfortable grip
- Aluminium alloy body employed for enhanced durability
- Long eye relief design ensures a clear field of view, even for eyeglass wearers
Package Contents:
- Nikon Action Binocular 12X50mm Porro Prism Binocular