Tap Tap to Zoom
Code: NI-BI-N1ABA11-16808
MPN: 16808
UPC: 018208168088
Manufactured to be described as a superb item for nearly anybody, we're sure you are going to love the Nikon Action Binocular 10X50mm Porro Prism Binocular . Formulated utilizing some of the very most sturdy and long lasting materials in existence, these Binoculars by Nikon will provide you with a product that will give a great deal of dependability. For a quite a while, Nikon has been making top of the range products, and the Nikon Action Binocular 10X50mm Porro Prism Binocular is verification of their persistence for making certain you possess the products you'll want to succeed in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you purchase the best product for all your specifications, and presenting the Nikon Action Binocular 10X50mm Porro Prism Binocular is one thing that we're pleased to do. And because you won't be billed for shipping on transactions of $49 or higher, there's not ever really been a more suitable moment to select the incredible Nikon Action Binocular 10X50mm Porro Prism Binocular. For a great way to ensure you are utilizing some of the finest solutions out there, choose the Nikon Action Binocular 10X50mm Porro Prism Binocular.![]()
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 185 mm |
| Weight: | 36 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 200 mm |