Tap Tap to Zoom
Code: NI-BI-N1ABA9-16806
MPN: 16806
UPC: 018208168064
If you are hunting for a fantastic deal for the Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular, then you've found yourself in the ideal place. Manufactured utilizing some of the best attainable substances and engineering, these unique Binoculars from the product experts at Nikon will last an incredibly long time. For a quite a while, Nikon has been helping to make top of the range goods, and the Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular is verification of their dedication to making sure that you have the items you'll want to flourish in virtually any circumstance. At Night-Optics, our obligation is to ensure you leave with the ideal product to meet your needs, and the Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular is amongst the numerous items which we are delighted to have the capacity to provide our consumers. Because we won't charge for shipping on purchases of $49 or over, there could not be a more suitable time to pick the extraordinary Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular. For an awesome solution to be certain that you're using the services of some of the best that the industry can offer, choose the Nikon Action Binocular 10X42mm Porro Prism Binocular.![]()
| Manufacturer: | Nikon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16.1 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 129 mm |
| Weight: | 26 oz |
| Fabric/Material: | Aluminium Alloy |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 193 mm |