Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: NI-RF-NRL30-16753
MPN: 16753
UPC: 018208167531
Product Info for Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder
If you are looking for a fantastic price on the Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder, then you've come to the absolute right place. These Range Finders through the professional product specialists at Nikon are designed by using dependable and reliable materials, in order to provide you with product which is going to be beneficial for quite some time. Nikon has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder is their very own approach to showing you exactly how much they are concerned. At Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to ensure you leave with the best product for all of your expectations, and the Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder is among the various products which we are very proud to offer our clients. And because we will not charge for shipment on orders placed of $49 or over, there may never be a better moment to purchase the extraordinary Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder. For a fantastic way to make sure you are using some of the best solutions available, buy the Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder.![]()
The new Nikon LASER 50 and LASER 30 high performance laser rangefinders offer truly multi-purpose precision! In the field, on the job or in the backcountry, these two new versatile rangefinders equip the user with extended measurement distances and four selectable measurement display modes for nearly any task; Horizontal distance and angle mode, Actual distance and angle mode, Horizontal distance and height mode as well as Actual distance and height mode.
Well suited to any endeavor where accuracy is essential, this pair of fully-featured laser rangefinders are ideal for surveying, forestry, outdoor recreation and more. Both models feature a highly visible red OLED interl display with a user selectable auto-brightness function for optimal brightness regardless of conditions. Thanks to HYPER READ, the measurement response is stable and speedy regardless of the distance to the target, and measurement results are quickly displayed in approx. 0.3 second.
Both the LASER 50 and LASER 30 models are built with superior weather sealing, waterproofing and fog proofing to withstand the elements, unexpected splashes or changes in weather.
Measure up.
When knowing distance is critical to what you do, whether thats outdoor adventures, forestry, construction, utility work or surveying, you need a rangefinder thats fast, accurate, and durable. Meet the LASER 30, a multipurpose rangefinder that quickly measures horizontal distance, actual distance and angle and degrees in .1 yard increments up to 1,600 yards in the toughest conditions. Under Nikons measurement conditions and reference value.
Horizontal Distance.
Horizontal Distance gives you the distance to your target accounting for angle. Crucial for when your target is higher or lower than you.
Actual Distance.
Find the actual distance between you and your target. Great for forestry, construction and surveying.
Target Angle & Height.
The final piece of many calculations, quickly switch between your target's angle of elevation/depression or its actual height in yards.
What a view.
A rangefinder is only as good as its optics. The LASER 30 uses premium multilayer coated Nikon optics with 6x magnification and a wide field of view, so you can quickly find distant subjects, even in low light.
Dead simple.
The LASER 30 is a breeze to use. Easily switch between measurement modes, change your target from first to distant priority objects or activate continuous scanning for up to 8 secondsall without taking your eye off your target.
Specifications for Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Nikon |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1100 - 1600 yds |
| Weight: | 6.2 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2 |
| Minimum Range: | 8 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Operating Temperature: | -14 - 122 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/- 0.5 yd @ 700 yards |
| Wavelength: | 905 nm |
| Power Output: | 33.8 watts |
| Height: | 2.9 in |
| Activity/Occasion: | Outdoor |
| Fogproof: | Yes |
Features of Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder
- MULTILAYER COATING. Multilayer coating is applied to one or more lens and prism surfaces.
- WIDE FIELD OF VIEW. Models that have fields of view of 7.5 or greater.
- LONG EYE RELIEF. Provides 15mm or more of eye relief. Perfect for eyeglass wearers.
- WATERPROOF. O-ring sealed to prevent moisture from entering body.
- NITROGEN PURGED. Purged using nitrogen gas for total reliability against thermal shock and interl fogging.
- OLED DISPLAY. High visibility red display provides ideal contrast on distant targets.
- ID TECHNOLOGY. Delivers the one number you need for your best shot to account for incline or decline shooting angles.
- HYPER READ. Laser provides quick and stable measurement response regardless of distance (approximately 0.3 seconds).
- TRU TARGET. Technology that allows you to switch between First Target and Distant Target modes.
- Angle Compensation: Yes
- Beam Divergence (mrad): Vertical: 0.25. Horizontal: 1.8
- Electromagnetic Compatibility: FCC Part15 SubPartB class B, EU:EMC directive, AS/NZS, VCCI classB, CU TR 020, ICES-003
- Environment: RoHS, WEEE
- Increment Reading: Actual Distance: every 0.1m/yd. Horizontal Distance: every 0.1m/yd. Height: every 0.1m/yd. Angle: every 0.1deg
- Laser Classification: IEC60825-1: Class 1M/Laser Product. FDA/21 CFR Part 1040.10: Class I Laser Product
- Measurement Range: Angle: ±89deg
- Pulse Duration (ns): 9.7
- Battery Life: Approx. 8,500 actuations (at approx. 20C 68F). This figure may differ according to conditions such as temperature and other factors. Use only as a guide.
Package Contents:
- Nikon 6x 21mm Laser 30 Laser Rangefinder