Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 650 lumens
- Battery Type:
- CR123
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: 28X-FLW-NS-TCM-10-GL-TCM-10-GL
MPN: TCM-10-GL
UPC: 017398808187
Product Info for Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser
The Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser was created in order to be the ideally suited product for anybody needing an outstanding choice. Designed utilizing some of the best attainable substances and design, these Weapon Lights through the product experts at Nightstick can last an exceptionally long time. For a very long time, Nightstick has been generating quality products, and the Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser is verification of their dedication to ensuring that you've got the items you'll need to succeed in almost any situation. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to make sure you leave with the perfect product for all your specifications, and the Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser is among the countless products that our company is proud to offer our clientele. And furthermore, as we will not charge for shipment on purchases of $49 or more, there may never be a more suitable opportunity to choose the outstanding Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser. For a good way to make sure you are using some of the best products available, purchase the Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser.![]()
The TCM-10-GL Compact Weapon-Mounted Light w/Green Laser produces 650 lumens from a single CR123 battery. An engineered TIR lens projects a tight bright spot for threat identification and confirmation that reaches 136 meters. The lens also produces a crisply defined outer halo for additional situational feedback. A daylight-visible green aiming laser provides added peace of mind.
The TCM-10 features completely ambidextrous and intuitive rear-facing toggle switches on each side of the light to operate the momentary-on and constant-on lighting modes, as well as the three operational modes (light, laser, or light and laser). A user-programmable strobe mode and battery-safe mode are available when needed.
Constructed from aircraft-grade 6061-T6 aluminum with a polymer rear housing, the light includes four handgun-specific modular rail inserts (pre-configured with C1 insert for Glock pistols), two spare Allen screws, an Allen wrench, and one CR123 Lithium battery.
Specifications for Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 136 m |
| Housing/Frame Material: | 6061-T6 aluminum |
| Switch Type: | Momentary Switch |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 2 hours |
| Weather Resistance: | Impact Resistant, Chemical Resistant |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Aircraft-grade 6061-T6 Aluminum |
Features of Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser
- LED technology
- Green laser aiming module
- Ambidextrous rear-facing toggle switches operate light, laser or both simultaneously
- Momentary or constant-on flashlight
- User-programmable strobe and battery-safe modes
- Sharp, focused beam rated at 136 meters
- Waterproof
- Serialized for personal identification
Package Contents:
- Nightstick TCM-10-GL 650 Lumens Compact LED Weapon-Mounted Light w/Green Laser
- Five Modular Rail Snserts
- 2 Spare Allen Screws
- 1.5mm Allen Wrench
- 1 CR123 battery