Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 350 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Additional Features:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 28X-FLW-NCMWML-TWM-350
MPN: TWM-350
UPC: 017398805421
Product Info for Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens
Fabricated to be a great product for pretty much any person, we're confident you'll appreciate the Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens . Established utilizing some of the very most durable and long lasting components available, these Weapon Lights through Nightstick will present you with a product that will give a great deal of reliability. Nightstick has been making high quality products for a number of years, and the Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens is their very own manner of revealing exactly how much they care. At Night-Optics, our responsibility is to make sure you depart along with the ideal product for your needs, and the Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens is amongst the numerous products that we have been happy to have the ability to provide our consumers. Also, since you will receive free of charge on shipment on orders placed of $49 and up, there's rarely ever been a more suitable moment to buy the remarkable Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens. For a fantastic way to be sure that you are working with some of the finest gear, buy the Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens.![]()
The TWM-350 Tactical Weapon-Mounted Light uses an LED rated at 350 lumens working in conjunction with a high-efficiency deep parabolic reflector to create a usable beam of light rated at 215 meters. This weapon light features a unique and completely ambidextrous toggle switch on each side of the light to operate the momentary-on and constant-on lighting modes. The housing of the TWM-350 is constructed from aircraft-grade 6061-T6 aluminum with a glass-filled nylon polymer battery door and toggle switch. Power comes from two included CR123 batteries. (Not compatible with rechargeable batteries.)Specifications:Multi-Function: Yes Flashlight Lumens: 350 Beam Distance: 215 m Candela: 12000 Drop Rating: 2 m Dust/Water Rating: IP-X7 Waterproof Flashlight Runtime: 2.5 Length: 3.75 in (95 mm) Width: 1.5 in (38 mm) Depth: 1.5 in (38 mm) Weight: 5.4 oz (155 g) Head Diameter: 1.2 in (30 mm) Light Source: LED Case Material: Aircraft-grade 6061-T6 Aluminum w/Type III Hard Anodized Finish Body Color: Black Quantity of Batteries: 2 Power Source: CR123 Lithium Batteries Package Contents: Light modular rail inserts & spare screw Allen wrench 2 CR123 US Patent: 9713217 US Patent: 10451384 Warranty: Limited Lifetime
Specifications for Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 350 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 215 m |
| Length: | 95 mm, 3.75 in |
| Weight: | 5.4 oz |
| Bezel Diameter: | 1.2 in |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Finish: | Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Additional Features: | Standard |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Light Source: | LED |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens
- CREE LED technology - 50, 000 + hours LED life.
- Ambidextrous toggle switch.
- Momentary or constant-on flashlight.
- Sharp focused beam for distance illumination.
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing.
- Type III hard anodized finish.
- Glass-filled nylon polymer toggle switch.
- Beam distance rated at 215 meters.
- Chemical resistant.
- Waterproof rating IPX-7 to 1 meter.
- Impact resistant to 2 meters.
- 2 CR-123A batteries (included).
- Serialized for personal identification.
- Limited Lifetime Warranty.
Package Contents:
- Nightstick Metal Weapon-Mounted Light - Non-Rechargeable, 350 Lumens