Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1100 lumens
- Battery Type:
- CR123
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black, Black Anodized
Code: 28X-FLW-LGL160T-LGL160T
MPN: LGL-160-T
UPC: 017398809344
Product Info for Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight
The Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight was made in order to function as the ideally suited product for anybody looking for an outstanding option. Established working with some of the most extremely sturdy and long lasting substances around, these Weapon Lights from Nightstick can provide a product that will give you many years of stability. Nightstick has been generating top quality merchandise for a very long time, and the Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight is their means of showing you how much they are concerned. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you obtain the perfect solution for all of your specifications, and exhibiting the Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight is a thing that we are happy to do. Because we will not bill for shipping on purchases of $49 or over, there could not be a significantly better opportunity to buy the exceptional Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight. For a good way to be certain that you're utilizing some of the most useful products available, purchase the Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight.![]()
The LGL-160-T Turbo Long Gun Light Kit adds long-distance target discrimination to your rifle, carbine, or shotgun. Made of 6061-T6 aluminum and hard anodized black, it produces 100,000 candela and 800 lumens with a 2-hour runtime. Designed around a new high-intensity parabolic reflector, the tightly focused beam has a 632-meter beam distance. The light comes installed with a standard tail cap switch and reversible thumb-screw Picatinny mount. It can be mounted with the included offset Picatinny mount, providing flexible options to clear front sights and other mounted equipment while allowing easy support hand activation. Both the tail cap switch and the included 6" remote pressure pad/switch feature momentary or constant-on modes. The kit also includes an RPS Picatinny rail mount and Nightstick-exclusive wire management rail clamp to prevent cable snags. It comes with two CR123 batteries but can be upgraded to lithium-ion rechargeable with the optional 18650-KIT.
Specifications for Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 1100 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black Anodized, Black |
| Beam Distance: | 300 m |
| Diameter: | 1.4 in, 0.9 in |
| Length: | 5.3 in |
| Weight: | 6.3 oz |
| Battery Life: | 2 hours |
| Finish: | Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
Features of Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight:
- 100,000 candela
- Features both tail cap and 6" Remote Pressure Switches
- Momentary or constant-on function
- Standard and offset Picatinny rail mounts
- Long-distance beam (632m)
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing w/Type III hard-anodized finish
- IP-X7 Waterproof
- Impact & chemical resistant
- Serialized for personal identification
- 2 CR123 batteries (included)
Package Contents:
- Nightstick CR123 1100 Lumens LED Long Gun Full Size Weapon Flashlight
- LGL-160-T Turbo weapon light
- LGL-ENDCAP2 tail cap switch
- LGL-RPS2 remote pressure switch (6” cable)
- LGL-SM1 standard Picatinny mount w/thumb screw
- LGL-OM1 45º offset Picatinny mount w/thumb screw
- NS-PIC2 pressure switch rail mount
- NS-WM1 wire management clamp
- (2) CR123 batteries
- Allen wrench
- Alcohol prep pad
- Adhesive-backed Velcro mounting strip
- Instruction manual LGL-160-T