Tap Tap to Zoom
Manufactured to be described as a superb product for almost any person, we are positive you'll enjoy the Nightstick LED Traffic Wand . Established using some of the very most heavy duty and long lasting resources around, these Flashlights via Nightstick will present you with something that gives you a great deal of reliability. Nightstick has been devoted to supplying quality goods for many years, and the Nightstick LED Traffic Wand is the evidence of that dedication to their consumer base. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you receive the most suitable product for your preferences, and showcasing the Nightstick LED Traffic Wand is something that we're delighted to do. Because you will not be billed for shipping on orders placed of $49 or higher, there's never been a better moment to purchase the unbelievable Nightstick LED Traffic Wand. For a good way to be certain that you're utilizing some of the best solutions out there, buy the Nightstick LED Traffic Wand.![]()
The Nightstick LED Traffic Wand features a bright lumen output with a cone and a black formed handle for ultimate grip and comfort. One body-mounted push button controls the On/Strobe/Off lighting functions. Pressing the button once turns the light on in constant-on mode, pressing the button a second time causes the light to strobe, and a third press of the button turns the light off. Power comes from 3 premium AAA batteries (included). The lightweight Nightstick LED Traffic Wands are ideal for daylight or overcast applications and are the perfect choice for air ground crews, directing traffic, or marking a potentially hazardous area.
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Duty, Work |
| Fabric/Material: | PC/ABS |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.575 in |
| Length: | 16.5 in |
| Weight: | 5.3 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA |
| Included Accessories: | Standard |