Tap Tap to Zoom
The Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight was created in order to function as the ideal item for anybody looking for an outstanding option. Established working with some of the most strong and long lasting substances available, these Flashlights by Nightstick will present you with a product that gives you many years of reliability. Nightstick has been committed to delivering top end goods for a long time, and the Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight is the evidence of that dedication to their consumer platform. At Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you get the perfect product for all of your specifications, and presenting the Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight is one thing that we're happy to do. Since you will receive free of charge on shipment on transactions of $49 or higher, there has never been an improved time to buy the astounding Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight. For an amazing way to make sure you are using the services of some of the best which the trade provides, choose the Nightstick Intrinsically Safe Permissible LED Flashlight.![]()
This non-rechargeable flashlight is cETLus, ATEX, IECEx, INMETRO and MSHA listed Intrinsically Safe Permissible. It uses as CREE LED rated at 140 lumens that works in conjunction with a high-efficiency deep parabolic reflector to create a usable flashlight beam rated at 180 meters. The single body switch provides momentary or constant-on functionality. Power comes from 3 AA premium batteries (not included).
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Duty, Work |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 140 lumens |
| Battery Life: | 14 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 180 m |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 7.3 oz |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Additional Features: | Intrinsically Safe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Included Accessories: | Standard |