Tap Tap to Zoom
- opplanet tcm bayco limited lifetime warranty
- Bayco Products Limited Lifetime Warranty
- Compact Tactical Weapon-Mounted Light Instruction
- Nightstick TCM-550XL-GL Instruction Manual
- Compact Tactical Weapon-Mounted Light Manual
- opplanet tcm battery guide
- Nightstick TCM-550XL-GL Product Flyer
- opplanet tcm series declaration of conformity
- opplanet tcm series modular reference guide
Product Info for Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light
The Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light was created to function as the ideally suited item for anyone in need of an outstanding option. Established using some of the most extremely sturdy and dependable materials around, these Weapon Lights from Nightstick provides you with a product that gives you a great deal of stability. Nightstick has been devoted to supplying quality products for many years, and the Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light is the proof of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, our obligation is to ensure you depart along with the ideally suited product for your needs, and the Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light is amongst the many products that we are enthusiastic to have the capacity to provide our consumers. And furthermore, as we won't charge for shipping on purchases of $49 or higher, there could not be a better chance to purchase the outstanding Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light. For a good way to ensure you are using some of the greatest products out there, choose the Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light.![]()
Improve your vision in dark environments with the help of this Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light. These Weapon Lights made by Nightstick feature a bright 550-lumen LED that can reach up to 136 meters for your predator hunts and nighttime operations. This Nightstick TCM-550XL Compact Tactical Gun-Mounted Light has ambidextrous toggle switches that swaps between constant and momentary modes, and the hard anodized aluminum housing is waterproof, impact-resistant and chemical-resistant for use in harsh conditions. Equip the Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light to illuminate your surroundings in low-light areas.
Specifications for Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 550 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 136 m |
| Length: | 2.5 in |
| Gun Make: | Glock |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Attachment Type: | Modular Rail Inserts |
| Width: | 1.1 in |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light:
- LED technology
- Ambidextrous rear-facing toggle switches
- Momentary or constant-on flashlight
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing
- Type III hard anodized finish
- Sharp, focused beam rated at 136 meters
- IP-X7 Waterproof
- Impact & chemical resistant
- Serialized for personal identification
- 1 CR123 battery (included)
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Nightstick Compact Tactical Weapon-Mounted Light