Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- -60 - 60 MOA
Code: 2HQ-RS-SFIRF-NS11215
MPN: NS11215
UPC: 3763064102161
Product Info for NightStar 2.5-15x50mm 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane
The NightStar 2.5-15x50mm 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane was developed in order to function as the ideally suited item for any person needing an outstanding choice. Manufactured utilizing some of the best accessible components and engineering, these particular Rifle Scopes from the product experts at NightStar can last an unbelievably long time. For a very long time, NightStar has been generating quality products, and the NightStar 2.5-15x50mm 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane is proof of their dedication to ensuring that you've got the products you'll want to flourish in almost any situation. Here at Night-Optics, we make it our personalized responsibility to ensure that you leave with the perfect item for all of your needs, and the NightStar 2.5-15x50mm 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane is among the countless items which we have been very proud to offer our clients. Because you won't be billed for delivering on orders of $49 or more, there's not ever really been a more suitable opportunity to select the incredible NightStar 2.5-15x50mm 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane. For a great way to ensure you are utilizing some of the most useful solutions out there, buy the NightStar 2.5-15x50mm 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane.![]()
Specifications for NightStar 2.5-15x50mm 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | NightStar |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 45.1 - 7.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.6 - 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 301 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 120 MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | -60 - 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of NightStar SFIRF 2.5-15x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Shock proof
- Single-piece chassis
- WaterproofWith Lens Cover
- With lens cloth
- Brightness settings
Package Contents:
- NightStar 2.5-15x50mm 30mm Tube Riflescope, First Focal Plane