Tap Tap to Zoom
- Gun Make:
- Taurus
- Gun Model:
- Taurus G3c
- Color:
- Black
- Sight Style:
- OEM Height
- Illumination Color:
- Green
Code: 32J-AP-TAED-TAU252003OGZG
MPN: TAU-252-003-OGZG
UPC: 810116036783
Product Info for Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set
The Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set was developed in order to function as the best product for any person trying to find an outstanding choice. These Night Sights from the expert product experts at Night Fision are made working with long lasting and efficient resources, to be able to supply you with a product which will be beneficial for a long time. Night Fision has been making high quality merchandise for a number of years, and the Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set is their very own approach to demonstrating exactly how much they are concerned. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideally suited product for your requirements, and the Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set is amongst the many items which we're excited to be able to offer our consumers. And also, since you will get free of charge on shipping and delivery on orders placed of $49 or higher, there's practically never been a more suitable time to pick the amazing Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set. For a great way to make sure that you are functioning with some of the best gear, purchase the Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set.![]()
Specifications for Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set:
| Manufacturer: | Night Fision |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus G3c |
| Color: | Black |
| Sight Style: | OEM Height |
| Fabric/Material: | High Quality 4140 Steel |
| Gun Type: | Pistol |
| Height: | 1.05 in |
| Illumination Type: | Tritium |
| Illumination Color: | Green |
| Length: | 7.15 in |
| Width: | 4.55 in |
Features of Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set
- Brightest Tritium Night Sights on the market
- Domed lens collimates tritium rays for a sharper sight picture
- CNC Machined out of high quality steel
- Black Nitride coating used to improve wear and corrosion resistance
- Installation: Gunsmith Recommended
Package Contents:
- Night Fision Taurus G3c Tritium Orange Ring Square Notch Night Sight Set