Tap Tap to Zoom
Product Info for Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS
Meant to be regarded as a great item for pretty much anyone, we're confident you are going to appreciate the Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS . Formulated using some of the very most heavy duty and long lasting substances around, these Night Sights from Night Fision can provide a product that will give you a great deal of consistency. For a quite a while, Night Fision has been helping to make top of the range products, and the Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS is evidence of their persistence for making certain you've got the products you'll need to flourish in almost any circumstance. At Night-Optics, our job is to ensure you leave with the ideally suited product to meet your needs, and the Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS is amongst the many products that we have been excited to have the capacity to offer our buyers. And furthermore, as you won't be charged for shipping on orders placed of $49 or higher, there has not ever really been an even better opportunity to discover the incredible Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS. To have an amazing way to make sure you are utilizing some of the best which the community offers, select the Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS.![]()
Night Fision night sights offer a revolutionary new design that with brighter, more vivid, aiming dots. Like all night sights, Night Fision uses self-illuminating Tritium to get the "always on" glow that makes them so effective. Night Fision sights have 30% more Tritium than most sights on the market. The Tritium insert isnt surrounded by a painted-on ring, but rather one made of a daylight fluorescing material that produces optimum visibility in daylight.
Night Fisions Optics Ready Stealth Series (ORS) sights are engineered to offer a lower 1/3 co-witness with your slide mounted red dot sight. As an alternative to repurposing Suppressor Height sights, ORS sights are designed from the dovetail up to work as back up sights for red dots, obscuring less of the optic window while still allowing three dot sight alignment if needed.
Specifications for Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS:
| Manufacturer: | Night Fision |
| Gun Make: | Canik |
| Gun Model: | Canik METE MC9 |
| Color: | Black |
| Sight Style: | U-Notch |
| Fabric/Material: | CNC Machined |
| Front Material: | Fluorescent |
| Gun Type: | Pistol |
| Blade Height: | 0.163 in |
| Front Blade Height: | 0.163 in, 0.163 in |
| Rear Blade Height: | 0.274 in |
| Size: | One Size |
| Illumination Type: | Tritium |
| Brightness Settings: | 1 |
| Gender: | Unisex |
| Finish: | Black Nitride |
| Age Group: | Adults |
Features of Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS
- Brightest Tritium sights on the market
- Rugged machined steel sight bodies serrated for glare reduction
- Matte black Nitride finish - excellent wear- and corrosion-resistance
- Front rings available in yellow, orange, or black
- Designed for an approximate lower 1/3rd co-witness with Holosun 507k and EPS Carry, Shield RMSc, Swampfox Sentinel, and other similar-height optics on the market
- Compatible with Canik MC9 series of handguns
Package Contents:
- Night Fision Optics Ready Stealth Night Sight Set for Canik MC9/507k/EPS
- Allen Wrench