Tap Tap to Zoom
Product Info for Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser
The Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser was created in order to be the ideally suited item for anyone trying to find a top quality option. Designed utilizing some of the most useful accessible substances and design, these Weapon Lights through the product experts at Nextorch will last an incredibly long time. For a quite a while, Nextorch has been generating top of the range goods, and the Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser is evidence of their dedication to making sure that you possess the products you'll need to succeed in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure you depart with the most suitable item for all your needs, and the Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser is among the various items that we're proud to provide our customers. Since you will receive no cost on shipment on orders placed of $49 or over, there's never been an improved opportunity to purchase the amazing Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser. For a good way to ensure you are utilizing some of the best products available, buy the Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser.![]()
The NEXTORCH WL22 is a dual function compact gun light with a 650 lumen high-intensity white light with a choice of a red or green 5mW laser. Its patented mounting system ensures a quick and secure attachment to Picatinny and Glock rails. The WL22 has twin side switches with memory mode function, is powered by a built-in 250mAh rechargeable lithium-ion battery and features windage and elevation adjustments for precise laser alignment.
Specifications for Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Rechargeable |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 100 m |
| Length: | 2.16 in |
| Weight: | 0.26 lb |
| Gun Make: | Universal |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Gun Type: | Pistol |
Features of Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser
- Provides 650-lumen high-intensity white light and a 5 mW green laser
- Patent-pending mounting system quickly attaches to Picatinny and Glock rails without the use of tools
- Powered by a built-in 250 mAh rechargeable lithium-ion battery with a USB-C port
- Compact, lightweight design is ideal for concealed carry
- Windage and elevation adjustments allow precise laser alignment
Package Contents:
- Nextorch WL22 LED Compact Weapon Light w/Green Laser