Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Blue, Red, White
- Light Output:
- 170 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXUT11C-PS520107
MPN: PS520107
UPC: 6945064206248
Product Info for Nextorch UT11C LED Clip Light
The Nextorch UT11C LED Clip Light was made in order to function as the best product for any person in need of an exceptional choice. These Flashlights through the skilled product specialists at Nextorch are designed using heavy duty and efficient resources, in order to supply you with a product which will be powerful for countless years. For a very long time, Nextorch has been helping to make high end goods, and the Nextorch UT11C LED Clip Light is proof of their persistence for ensuring that you've got the items you'll want to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you purchase the most suitable product for all of your requirements, and featuring the Nextorch UT11C LED Clip Light is something that we are delighted to do. And since you will not be billed for delivering on orders of $49 or higher, there has not ever really been an even better opportunity to purchase the extraordinary Nextorch UT11C LED Clip Light. To have an amazing method to be certain that you're dealing with some of the very best which the trade has to offer, choose the Nextorch UT11C LED Clip Light.![]()
The NEXTORCH UL11C is a versatile signal light that features a combination of white light illumination and red & blue flashing lights for signaling. It's equipped with a COB (Chip-on-Board) light source to provide a soft, widespread floodlight. The head of the UL11C tilts 180 degrees, offering precise control over light direction. Charging is convenient with a USB-C direct port, and the LED battery level indicator ensures you're always aware of your power status. This compact and durable light is IPX4 water-resistant and impact-resistant up to 1 meter, making it ideal for a variety of outdoor activities and safety applications.
Specifications for Nextorch UT11C LED Clip Light:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Red, Blue, White |
| Light Output: | 170 lumens |
| Battery Life: | 2 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 19 m |
| Length: | 6 cm |
| Weight: | 48 g |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Dimensions: | 2.36 x 1.8 x 0.67 in |
Features of Nextorch UT11C LED Clip Light
- COB light source emitting a wide and soft flood light to reduce glare and eye-strain
- Single button for 4 lighting modes
- Matched with multiple optional accessories, for flexible use as a headlamp, cap light, bicycle light or helmet light
- Extremely lightweight design, only 46.8 g grams
Package Contents:
- Nextorch UT11C LED Clip Light