Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1600 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXTA30C-PS520089
MPN: PS520089
UPC: 6945064205760
Product Info for Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
Should you be looking for an amazing deal for the Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight, then you've come to the absolute right place. Designed using some of the very best attainable components and construction, these unique Flashlights from the product experts at Nextorch will last an incredibly long time. For a number of years, Nextorch has been helping to make top of the range products, and the Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight is evidence of their dedication to making sure that you possess the items you'll need to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave along with the ideal product to meet your needs, and the Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight is amongst the numerous products which our company is happy to have the ability to provide our buyers. Because we will not charge for shipment on transactions of $49 or higher, there may not be a significantly better moment to pick the outstanding Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight. For a good way to make sure that you are functioning with some of the highest quality equipment, choose the Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight.![]()
The NEXTORCH TA30C is our number one selling tactical flashlight. With a maximum output of 1600 lumens and a 303 meter throw, it is powerful enough to use on duty and as a civilian EDC. This flashlight features our patented One-Step-Strobe switch, a rotating magnetic tail cap for simple one-handed operation, and a stainless steel bezel with nano-ceramic glass-breaker points. Its designed to be dual fuel.
Specifications for Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1600 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 303 m |
| Length: | 5.38 in |
| Weight: | 0.48 lb |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650, Lithium Ion |
| Overall Length: | 5.38 in |
Features of Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
- 1,600 Lumen Output in High Mode
- Patented one-step-strobe technology: Half-press for momentary on and full- press for tactical strobe
- Patented rotary switch and two-stage metal tail cap button
- Coated Tempered Glass Lens
- Super-Hard Ceramic Strike Tips
- Compatible with FR-1 Finger Ring
Package Contents:
- Nextorch TA30C LED Tactical Flashlight
- 18650 Battery