Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- LED
- Light Output:
- 2100 lumens
- Charger Type:
- Type-C USB
- Bulb Type:
- CREE XHP50.2 LED
- Battery Type:
- 21700
Code: 17R-FL-NXTA30MAX-PS5687
MPN: PS5687
UPC: 6945064202561
Product Info for Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight
If you're shopping for an amazing bargain for the Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight, then you have arrived at the right place. Developed working with some of the most sturdy and long lasting substances available, these Flashlights by Nextorch offers you an item which will give many years of dependability. Nextorch has been developing superior quality products for a number of years, and the Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight is their manner of showing you how much they care. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to ensure you leave with the most suitable product for all of your specifications, and the Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight is among the many items that we're extremely pleased to supply our shoppers. Because we will not bill for shipment on orders of $49 or over, there may not be a better opportunity to pick the remarkable Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight. To have an awesome method to be certain that you're using some of the best which the community offers, select the Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight.![]()
Specifications for Nextorch TA30 MAX 21700 2100 Lumens LED Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | LED |
| Light Output: | 2100 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 2 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Bulb Type: | CREE XHP50.2 LED |
| Beam Distance: | 250 m |
| Diameter: | 28 mm |
| Bezel Diameter: | 38 mm |
| Bezel Type: | Strike Nano-Ceramic |
| Length: | 151 mm |
| Weight: | 0.6 lb |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Battery Type: | 21700 |
Features of Nextorch TA30 Max 21700 Battery 2100 Lumens CREE XHP50.2 LED Tactical Flashlight
- Modes: Tactical-Momentary on (2100 lumens), One-Step Strobe (2100 lumens); Duty Mode-High (2100 lumens, 2h 30m runtime); Medium (380 lumens, 6h runtime); Low (70 lumens, 23h runtime)
- 250m beam distance
- Nano-ceramic strike bezel
- Rotational dial magnetic switch
- Type-C USB charging cord
- Requires (1) 21700 battery (included)
Package Contents:
- Nextorch TA30 Max 21700 Battery 2100 Lumens CREE XHP50.2 LED Tactical Flashlight
- 21700 Battery