Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 21700, Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXP82-PS520063
MPN: PS520063
UPC: 6945064205012
Product Info for Nextorch P82 LED Flashlight
If you are hunting for an amazing bargain for the Nextorch P82 LED Flashlight, then you've arrived at the right spot. Formulated utilizing some of the most extremely heavy duty and long lasting materials around, these Flashlights from Nextorch offers you something that will give you years of dependability. Nextorch has been devoted to providing high quality products for countless years, and the Nextorch P82 LED Flashlight is the proof of that persistence for their client platform. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave along with the ideally suited item to meet your needs, and the Nextorch P82 LED Flashlight is one of the numerous products that we're enthusiastic to be able to offer our buyers. Also, since you will get no cost on shipping and delivery on transactions of $49 or more, there has never been a more rewarding time to pick the astounding Nextorch P82 LED Flashlight. To have an impressive way to verify that you are dealing with some of the very best that the trade can offer, select the Nextorch P82 LED Flashlight.![]()
1,200-Lumen Ultra-Long-Range Rechargeable Flashlight with 1,100m max beam distance
Specifications for Nextorch P82 LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Duty |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Battery Life: | 3.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 1100 m |
| Length: | 7.38 in |
| Weight: | 0.9 lb |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 21700, Lithium Ion |
| Overall Length: | 7.38 in |
Features of Nextorch P82 LED Flashlight
- 1100 meters long-range beam distance
- Specially hardened nano-ceramic breach bezel effectively breaks glass
- Dual side switches for easy one handed operation
- USB-C rechargeable design, economical and convenient
Package Contents:
- Nextorch P82 LED Flashlight