Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1300 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXP8-PS520046
MPN: PS520046
UPC: 6945064203902
Product Info for Nextorch P8 LED Flashlight
The Nextorch P8 LED Flashlight was developed in order to be the ideally suited item for any person needing an outstanding choice. Made utilizing some of the best accessible materials and design, these special Flashlights from the product professionals at Nextorch can last you an exceptionally long time. Nextorch has been developing top quality products for a number of years, and the Nextorch P8 LED Flashlight is their manner of demonstrating just how much they care. At Night-Optics, our job is to make sure you depart along with the ideal product for your requirements, and the Nextorch P8 LED Flashlight is one of the numerous products which we are happy to be able to offer our customers. And since you will not be billed for shipping on orders of $49 or more, there has not ever really been a more suitable chance to select the extraordinary Nextorch P8 LED Flashlight. For an awesome way to verify that you are using the services of some of the very best which the trade offers, choose the Nextorch P8 LED Flashlight.![]()
The NEXTORCH P8 is a side switch duty flashlight with a 1300 lumen beam that can reach up to 240 meters. Designed to be versatile, it features four white light modes, including three brightness levels and a strobe function. The P8's durable stainless steel bezel comes with nano-ceramic glass-breaker strike points, and the flashlight is powered by built-in 18650 rechargeable battery, which can be charged via a direct USB-C port on the light.
Specifications for Nextorch P8 LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Duty |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1300 lumens |
| Battery Life: | 2 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 240 m |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 0.44 lb |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650, Lithium Ion |
| Overall Length: | 5.5 in |
Features of Nextorch P8 LED Flashlight
- Compact size, powerful and unbeatable value
- Max output up to 1300 Im
- Max runtime of 60h
- 2 x side switches for one-step strobe and mode switching
- USB-C direct charging
Package Contents:
- Nextorch P8 LED Flashlight