Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 300 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: 17R-FL-NXK40-PS520122
MPN: PS520122
UPC: 6945064206460
Product Info for Nextorch K40 LED Keychain Light
The Nextorch K40 LED Keychain Light was made in order to be the ideal item for any person in need of an outstanding choice. Made using some of the best available components and engineering, these unique Flashlights through the product experts at Nextorch will last an incredibly lengthy time. Nextorch has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the Nextorch K40 LED Keychain Light is their very own manner of showing you exactly how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you obtain the perfect product for all of your requirements, and exhibiting the Nextorch K40 LED Keychain Light is one thing that we're pleased to do. And also, since you will be given no cost on shipping and delivery on orders of $49 or higher, there's never been a better opportunity to purchase the astounding Nextorch K40 LED Keychain Light. For a fantastic way to ensure you are using some of the finest products available, choose the Nextorch K40 LED Keychain Light.![]()
The NEXTORCH K40 stands out as a remarkably small, multi-functional keychain light for everyday carry. Despite its size, it packs a powerful punch with a maximum white light output of 300 lumens and a beam distance of 78 meters. The K40 offers three brightness levels for white light, as well as strobe, red, blue, and UV light modes for versatility. It has independent switches for mode selection and is equipped with a built-in 180 mAh rechargeable battery and USB-C charging port, offering convenience and readiness on the go. The side clip also makes it a quick conversion to a hat light.
Specifications for Nextorch K40 LED Keychain Light:
| Manufacturer: | Nextorch |
| Flashlight Application: | Duty |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 300 lumens |
| Battery Life: | 9 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 78 m |
| Length: | 7.3 cm |
| Weight: | 17 g |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Nextorch K40 LED Keychain Light
- Ultra-compact multi-function light, small enough for keychain carry
- White, red, blue, and ultraviolet (UV)
- Maximum 300-lumen output for a beam distance of 78 meters
- Features three white-light brightness levels, strobe, and red, blue, and UV light beacon and flashing modes
- Independent mode switches
- Built-in 180 mAh rechargeable battery with USB-C direct charging port
Package Contents:
- Nextorch K40 LED Keychain Light