Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1500 lumens
- Charger Type:
- Alkaline Battery, No Charger
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA Alkaline
Code: X25-FL-HH7115-NEB-FLT-0017
MPN: NEB-FLT-0017
UPC: 645397937470
Product Info for Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
The Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights was created in order to be the best product for any person needing a high quality selection. Designed using some of the best accessible materials and design, these unique Flashlights from the product professionals at Nebo will last an unbelievably long time. For a very long time, Nebo has been making top of the range products, and the Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights is verification of their persistence for making sure that you have the items you will need to flourish in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart with the ideal item for your needs, and the Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights is amongst the many products which we have been delighted to be able to provide our buyers. And since you will not be billed for shipping on transactions of $49 or more, there has not ever been a significantly better chance to buy the unbelievable Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights. To have an amazing way to verify that you are working with some of the very best which the trade can offer, select the Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights.![]()
The NEWTON 1500 flashlight by NEBO is a powerful handheld flashlight with 4 light modes. The easy-touch rear positioned switch makes it a breeze to switch between modes and the powerful LED in this flashlight can light up 597 feet.
- LIGHT MODES
- High (1500 lumens): 2 hours - 182 meters / 597 feet
- Medium (900 lumens): 5 hours - 143 meters / 469 feet
- Low (90 lumens): 20 hours - 46 meters / 150 feet
- Strobe (1500 lumens): 2 hours - 182 meters / 597 feet
Specifications for Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights:
| Manufacturer: | Nebo |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Anodized aircraft-grade aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Battery Quantity: | 6 |
| Charger Type: | No Charger, Alkaline Battery |
| Bulb Type: | LED |
| Size: | One Size |
| Bezel Diameter: | 2 in |
| Length: | 8.38 in |
| Weight: | 1 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA Alkaline |
| Gender: | Unisex |
| Age Group: | Adults |
Features of Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
- IP67 waterproof
- 1 meter impact resistant
- Easy-touch switch
- 3x zoom
- One rear-positioned button for power and mode selection
Package Contents:
- Nebo Newton AA 1500 Lumens LED Flashlights
- 6 x NEBO AA batteries
- 1 x Detachable lanyard
- 1 x Product manual