Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 5 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: NC-RD-DP
MPN: DP
UPC: 814108011123
Product Info for NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP
If you are seeking for an amazing bargain on the NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP, then you've turned up at the ideal place. Established utilizing some of the most extremely strong and dependable materials around, these Red Dot Sights through NcSTAR will present you with a product that will give you a great deal of reliability. NcSTAR has been focused on supplying top end goods for a long time, and the NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP is the evidence of that dedication to their consumer platform. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave along with the ideally suited product for your needs, and the NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP is one of the numerous items which our company is happy to be able to provide our buyers. And also, since you will receive no cost on shipping on orders of $49 or higher, there has never been a more suitable moment to pick the remarkable NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the most useful products obtainable, purchase the NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP.![]()
NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for NcSTAR Red Dot Sights.
Specifications for NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 33 mm |
| Reticle: | 5 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Clear |
| Length: | 4.73 in |
| Weight: | 3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base DP:
- LED (Light Emitting Diode) 100% safe for the eyes
- Unlimited Eye Relief for flexible mounting
- Mechanical On and Off switch mounted to the side of the optic for easy access
- Integrated Weaver base mount will mount onto virtually any firearm with a Weaver
- Picatinny
- MIL-STD 1913 type rails
- Includes extra battery and mounting tool
- Black Polymer and aluminum mount construction.
Package Content:
- Red Dot Sight - Plastic Red Dot- Weaver Base