Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: NC-RD-DP3-8
MPN: DP38
UPC: 814108011130
Product Info for NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8
The NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8 was developed in order to function as the ideally suited item for anyone needing a top quality choice. Established utilizing some of the most extremely heavy duty and dependable substances available, these Red Dot Sights by NcSTAR offers you a product that will give a great deal of dependability. NcSTAR has been making high quality products for a very long time, and the NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8 is their manner of revealing exactly how much they care. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you obtain the most suitable product for all your needs, and exhibiting the NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8 is something that we're happy to do. And furthermore, as we won't charge for delivery on purchases of $49 or higher, there may not be a more rewarding opportunity to buy the outstanding NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8. For an impressive solution to be certain that you're using the services of some of the best that the trade offers, purchase the NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8.![]()
NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for NcSTAR Red Dot Sights.
Specifications for NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum, Plastic |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 33 mm |
| Reticle: | Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Clear |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 3 |
| Length: | 4.73 in |
| Weight: | 2.8 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Dovetail |
Features of NcSTAR Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8" DP3-8:
- LED (Light Emitting Diode) 100% safe for the eyes
- Unlimited Eye Relief for flexible mounting
- Mechanical On and Off switch mounted to the side of the optic for easy access
- Integrated 3/8" Dovetail base mount will mount onto virtually any firearm with a 3/8" Dovetail rails
- Includes extra battery and mounting tool
- Black Polymer and aluminum mount construction.
Package Content:
- Red Dot Sight - Plastic Red Dot-3 / 8"