Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Dot
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: NC-RD-DBB130
MPN: DBB130
UPC: 814108011178
Product Info for NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130
Manufactured to be a superb item for nearly any person, we are positive you will appreciate the NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130 . These Red Dot Sights through the professional product experts at NcSTAR are fashioned using long lasting and reliable components, as a way to provide you with product that is going to be powerful for countless years. For a very long time, NcSTAR has been generating high end goods, and the NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130 is proof of their dedication to making sure that you've got the products you'll want to succeed in virtually any situation. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave with the ideal product to meet your requirements, and the NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130 is amongst the numerous items which our company is enthusiastic to be able to offer our customers. And since we won't charge for delivery on transactions of $49 or over, there may not be a better opportunity to purchase the outstanding NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130. For a fantastic way to make certain you are operating with some of the best gear, choose the NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130.![]()
NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for NcSTAR Red Dot Sights.
Specifications for NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | Dot |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Length: | 3.8 in |
| Weight: | 6.8 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of NcSTAR Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB130:
- LED (Light Emitting Diode) 100% safe for the eyes
- Unlimited Eye Relief for flexible mounting
- Includes flip-up lens covers to protect the ocular and objective lens when not in use
- Multi-position rheostat knob for seven brightness settings for the Red Dot optic
- Integrated mount will mount onto virtually any firearm with a Weaver
- Picatinny
- MIL-STD 1913 type rails
- Black Anodized Aluminum Construction.
Package Content:
- Red Dot Sight - 1x30 B-Style Red Dot - Weaver Base