Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 200 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- 1 CR123A Battery
- Condition:
- New
Code: NC-FLW-WFLST-VAPTF
MPN: VAPTF
UPC: 848754006271
Product Info for NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe
If you are shopping for an amazing offer on the NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe, then you have found yourself in the ideal spot. Designed utilizing some of the best attainable components and engineering, these Weapon Lights from the product specialists at NcSTAR can last an unbelievably long time. NcSTAR has been devoted to providing high end goods for many years, and the NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe is the proof of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you obtain the perfect solution for your requirements, and featuring the NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe is one thing that we are pleased to do. Also, since you will be given no cost on shipment on transactions of $49 or more, there's never been a more rewarding time to buy the astounding NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe. For a good way to make sure that you are functioning with some of the most effective equipment, choose the NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe.![]()
Pistol Flashlight with a lot of popular features: 3W bright 200 Lumen CREE LED, strobe feature, ambidextrous controls, Picatinny mount
Specifications for NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Light Output: | 200 lumens |
| Bulb Type: | CREE LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.4 in |
| Weight: | 3.8 oz |
| Finish: | Anodized |
| Included Accessories: | 1 CR123A Battery |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver, Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe:
- Electronic Control Buttons are completely Ambidextrous; there are three buttons on each side of the Pistol Flashlight body
- There is a Momentary button on top
- Constant On/Off button on the bottom
- and the Flashlight Strobe button is at the front
- Momentary & Constant On/Off buttons are positioned and angled ergonomically
- They are accessible from your Trigger Finger or your support hand thumb when gripping the pistol
- Slides onto most Weaver / Picatinny / MIL-STD 1913/ Pistol accessory spec rails
- 3W bright 200 Lumen CREE LED flashlight Dimensions: 3.4L x 1.5W x 1.3H
- Weight: 4.1 oz
- with Battery
- uses 1 each CR123A Battery (Included)
- Black Anodized Aluminum body,
Package Contents:
- NcSTAR Pistol Flashlight w/ Strobe