Tap Tap to Zoom
Product Info for NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm
Should you be looking for a fantastic deal for the NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm, then you've showed up at the ideal spot. These Red Dot Sights from the skilled product professionals at NcSTAR are designed working with dependable and efficient components, as a way to provide you with a product which will be useful for many years. For a number of years, NcSTAR has been making high end goods, and the NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm is evidence of their dedication to ensuring that you've got the items you will need to succeed in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you purchase the perfect product for all of your preferences, and presenting the NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm is one thing that we are happy to do. Because we will not charge for shipment on purchases of $49 or over, there could never be a more suitable moment to buy the extraordinary NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm. For a good way to make sure you are utilizing some of the finest solutions available, purchase the NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm.![]()
NCSTAR Gen 2 Red Dot Sight takes pride in protecting the eye. This Red Dot Sight provides unlimited eye relief for flexible mounting. Its' LED is also 100% safe for the eyes. NCSTAR DP 24X34mm Red Dot Sight has an integrated mount that is compatible with Weaver/Picatinny/MIL_STD 1913 rail types.
Specifications for NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 - 34 mm |
| Reticle: | Red Dot |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 3.9 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm:
Package Contents:
- NCSTAR Gen 2 DP Red Dot Sight 24X34mm