Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Base/Mount Type:
- QD Mount
Code: NC-RD-DLB140R
MPN: DLB140R
UPC: 814108011352
Product Info for NcSTAR 1x40 Red Dot Sight w/ Built in Red Laser-QR Weaver Mount
The NcSTAR 1x40 Red Dot Sight w/ Built in Red Laser-QR Weaver Mount was created in order to be the best item for anybody looking for a high quality option. These Red Dot Sights through the professional product specialists at NcSTAR are fashioned using heavy duty and reliable components, as a way to provide you with product which is going to be useful for a long time. NcSTAR has been making superior quality products for a very long time, and the NcSTAR 1x40 Red Dot Sight w/ Built in Red Laser-QR Weaver Mount is their way of showing you exactly how much they care. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you purchase the most suitable solution for your specifications, and featuring the NcSTAR 1x40 Red Dot Sight w/ Built in Red Laser-QR Weaver Mount is one thing that we are delighted to do. Because we will not charge for shipment on purchases of $49 or higher, there may not be a more suitable opportunity to choose the exceptional NcSTAR 1x40 Red Dot Sight w/ Built in Red Laser-QR Weaver Mount. For a great way to be certain that you're using some of the most useful products obtainable, buy the NcSTAR 1x40 Red Dot Sight w/ Built in Red Laser-QR Weaver Mount.![]()
The NcStar Red Dot 1x40mm Tactical Weapon Sight w/ Red Laser DLB140R is the ideal tool for law enforcement, military and SWAT applications. This Holographic Rifle Scope constructed by NcSTAR grants you the ability to use the Red Dot or Laser individually, or at the same time, so you will have no problem acquiring your target. Incredibly versatile, the NcStar 1x40mm Red Dot & Laser Weapon Sight comes with a built in quick release mount for use with most Weaver and Picatinny rails. ThisNcStar Red Dot Holosight offers unlimited eye relief, which reduces the time you would otherwise spend focusing your next shot. The Red Dot reticle on the NcSTAR Tactical Reddot Rifle Scope w/ Laser Sight has five brightness settings that allow you to see your subject no matter the time of day.
Specifications for NcSTAR 1x40 Red Dot Sight w/ Built in Red Laser-QR Weaver Mount:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Optical Coating: | Ruby |
| Battery Type: | CR2032 |
| Length: | 4.3 in |
| Width: | 3.45 in |
| Weight: | 11.3 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Wavelength: | 635 - 655 nm |
| Caliber: | 7.62x40mm Wilson Tactical |
Features of NcSTAR Red Dot Rifle Scope w/ Laser - 1x40mm:
- Unlimited eye relief
- Built in fully adjustable laser sight
- Five brightness settings for Red Dot Sight
- Ability to use Red Dot or Laser Individually, or both at the same time
- Built in Quick Release Mount for use with most Weaver Style/Picatinny rails
- LED (Light Emitting diode) 100% safe for the eyes
Package Contents:
- NcStar Red Dot 1x40mm Tactical Weapon Sight w/ Red Laser DLB140R