Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- 3in Sunshade
- Condition:
- New
Code: 5M-RS-MT83244TD-EE
MPN: MT83244TD
UPC: 857727001656
Product Info for Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope
Should you be hunting for a fantastic bargain for the Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope, then you've come to the right spot. Established working with some of the most extremely robust and long lasting resources available, these Rifle Scopes via Mueller Optics can provide a product that will give numerous years of dependability. Mueller Optics has been making top quality products for a number of years, and the Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope is their very own manner of showing you exactly how much they care. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you receive the perfect solution for all your preferences, and featuring the Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope is one thing that we're happy to do. And because we will not bill for shipping on purchases of $49 or more, there may never be a more rewarding time to buy the remarkable Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope. For a fantastic way to be certain that you're using some of the most useful solutions available, purchase the Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope.![]()
Get edge-to-edge clarity and focus with the Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope. This rifle scope created by the product experts at Mueller Optics features a "mil-dot reticle", a side focus parallax adjustment, a 30mm tube, fully exposed target turrets, and a fast focus eyepiece. The Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Water-proof Rifle Scope is dry-nitrogen filled and of 100% water-proof, fog-proof, and shock-proof construction with 1/8 M.O.A. fully exposed (target-style) windage and elevation adjustments. With the Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope w/ Mil-dot Reticle, you'll get high performance optics at low-end cost.
Specifications for Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Mueller Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 8 - 32 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.37 - 5.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 2.5 - 9.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 16.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2 in |
| Lens Material: | Crystal |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Included Accessories: | 3in Sunshade |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Lens Finish: | Fully Multi-Coated |
Features of Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Rifle Scope w/ Mil-dot Reticle:
- Fully multi-coated optics
- Mil-dot Reticle (accurate milling based on 10x)
- One-piece 30mm mounting tube
- Side Focus parallax adjustment
- Fast-focus eyepiece
- 1/8 M.O.A. fully exposed (target-style) windage and elevation adjustments
- Matte black finish
- Includes one FREE 3-inch matching sunshade
- Dry-nitrogen filled; 100% water-proof/fog-proof, shock-proof construction
Package Contents:
- Mueller Optics 8-32x44mm Side Focus Tactical Shock-proof Rifle Scope