Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Fine Center Crosshair
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 23 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Side Focus Wheel, Lens covers
- Condition:
- New
Code: 5M-RS-SFTDR-MU4056
MPN: MU4056
UPC: 857727001236
Product Info for Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope
The Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope was created to be the ideally suited product for anyone trying to find an outstanding choice. Designed utilizing some of the most useful attainable substances and design, these Rifle Scopes through the product experts at Mueller Optics will last an exceptionally long time. For a number of years, Mueller Optics has been generating top of the range merchandise, and the Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope is evidence of their dedication to ensuring that you have the items you'll need to thrive in almost any situation. Here at Night-Optics, our job is to ensure that you depart with the ideally suited item to meet your requirements, and the Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope is amongst the numerous products that we're happy to have the ability to offer our customers. And because you will get free of charge on shipment on orders placed of $49 and up, there's practically never been a more suitable moment to buy the astounding Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope. For a good way to make sure you are using some of the greatest solutions out there, purchase the Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope.![]()
Why do serious target shooters prefer a straight power scope? A straight power scope has no internal zoom mechanism, which means there are far less moving parts internally, which means a much greater reduction in any mechanical error.
The new Mueller Straight 40x Power Side Focus Target Scope features a micro fine glass etched cross hair with 1/8 target dot, side focus parallax adjustment, 30mm tube, fully exposed target turrets, fast focus eyepiece and edge-to-edge clarity that will surpass anything in its class, and all at a price that cant be matched by anyone else!
The New 40x scope also comes with an over-sized side focus wheel that can be installed for micro fine parallax adjustment.
Specifications for Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope:
| Manufacturer: | Mueller Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 40 x |
| Reticle: | Fine Center Crosshair |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 1.4 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.25 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 17.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.51 in |
| Height: | 2.51 in |
| Lens Material: | Fully multi-coated, Crystal |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Included Accessories: | Side Focus Wheel, Lens covers |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
Features of Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope:
- Features
- Fully multi-coated optics
- True Glass Etched target dot (1/8 inch at 100 yards (40)
- One-piece 30mm mounting tube
- Fast-focus eyepiece
- 1/8 M.O.A
- fully exposed (target-style) windage and elevation adjustments
- Matte black finish
- Dry-nitrogen filled; 100% water-proof/fog-proof
- shock-proof construction
- Limited Lifetime Warranty
- Specifications
- Part # MU4056
- Eye Relief 3.25
- Length 17.50
- Weight 23.0 oz.
- Tube Size 30 mm
- Color Matte Black
- Lenses Fully Multi-Coated
- Magnification 40 power
- Objective 56 mm
- F.O.V
- 1.5 feet @ 100 yards
- Parallax 20 Yard Min
- Click Value 1/8 M.O.A
- (50 @ 100yds over-all on both W/E)
- Included Accessories:
- Bikini style lens covers
- Over-sized side focus wheel
Package Contents:
- Mueller Optics 40-56 Side Focus Target Dot Rifle Scope