Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Morovision MV-300 Night Vision Monocular Gen 2 MVP-MV-300M-2MS is not listed by Night-Optics.
Product Info for Morovision MV-300 Night Vision Monocular Gen 2 MVP-MV-300M-2MS
Morovision Generation 2 Night Vision Monocular MVP-MV-300M-2MS is one of the most powerful and versatile in Morovision 's product line. A long list of standard features are packaged into a compact and rugged Moro Vision Night Vision housing including; a high-power multi-stage infrared illuminator, Mil. Spec. optics, and an internal low battery/infrared indicator and uses a single . Designed for the most demanding military and law enforcement applications it has extensive variety of optional accessories including headgear, camera/camcorder adapter, and magnification objectives, the Morovision MV-300 Monocular can be easily configured for any mission requirement.
Specifications for Morovision MV-300 Night Vision Monoculars Generation 2:
| Generation: | 2+ |
| Resolution: | 32 lp/mm (typ) |
| Magnification: | 1x |
| Field of View: | 40degrees |
| Objective Lens: | 25mm f/1.2 |
| Eyepiece Lens: | EFL 26 mm |
| Diopter Adjustment: | +2 to -4 |
| Range of Focus: | 10" to infinity / 25 cm to infinity |
| Detection Range: | 975' / 300 meters |
| Recognition Range: | 775' / 250 meters |
| Battery Type: | One (1) 3V Lithium (CR123) |
| Battery Life: | 40 hrs |
| Weight w/batteries: | 16 oz / 454 grams |
| Dimensions: | 5.5" x 1.8" x 2.5" / 140mm x 46mm x 64mm |
| Operating Temperature: | -4F to 113F / -20C to +45C |
| Camera Adaptable: | Yes |
| Weather Resistant: | Yes |
| IR Illuminator: | Yes (built in) |
Features of Morovision MVP-MV-300M-2MS MV300 Night Vision Monocular:
- Includes a built-in high-power multi stage infrared illuminator
- Multifunctional: Hand-held, head-mounted or helmet-mounted as single eye goggle or weapons-mounted as a night scope
- Uses one (1) 3V lithium battery
- Rugged compact case
- Comprehensive two-year warranty
Package Contents:
- Morovision MV300 Night Vision Monocular MVPMV300M2MS
- Eye Cup - Prevents the emission of stray light or facial reflections.
- Foam Fitted Hard Case - Provides protective storage.
- Day Light Filter - Filters excessive light. Protects objective lens
- Operator's Manual - Instructional users guide.