Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini-Monocular Digital Camera Kit is not listed by Night-Optics.
Product Info for Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini-Monocular Digital Camera Kit
The Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini-Monocular Digital Camera Kit was made in order to be the ideal product for any person in need of an exceptional option. Designed utilizing some of the best accessible materials and engineering, these unique from the product professionals at Morovision will last you an exceptionally long time. For a number of years, Morovision has been making high end products, and the Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini-Monocular Digital Camera Kit is verification of their persistence for making certain you have the products you'll want to succeed in almost any situation. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideal item to meet your requirements, and the Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini-Monocular Digital Camera Kit is one of the many products that we have been excited to have the ability to offer our customers. And furthermore, as we won't bill for shipping on orders placed of $49 or higher, there may not be a more suitable opportunity to purchase the outstanding Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini-Monocular Digital Camera Kit. To have an impressive method to be certain that you're dealing with some of the very best which the community can offer, purchase the Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini-Monocular Digital Camera Kit.![]()
The Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini Monocular Digital Night Vision Camera Kit MVC-52011 is a revolutionary night vision camera system that converts a PVS-14 or MV-14 type night vision monocular into a light weight, easy to use digital night vision surveillance and security camera. This Night Vision Camera Kit from Morovision is the perfect tool for night time operations where "ease-of-use" and "quick-readiness" are determinative factors in gathering critical information on target objectives or subject evidence collection. The Morovision Monocam Night Vision Camera Adapter Set comes with an Olympus Stylus Tough-8010 Camera, a high performance ITT Generation 3, 64-72 lp/mm image tube provides exceptional quality image resolution under varying light conditions. This Morovision NV Camera Kit includes the MONOCAM that utilizes a PVS-14 or MV-14 type monocular, the super tough shockproof, waterproof and freezeproof Olympus Stylus Tough-8010 Digital Camera, and the light weight patented MONOCAM Adapter and rubber bushing, all of which have been designd to provide you with the perfect NVD for all tactical purposes. The Morovision Night Vision Digital Monocam Camera Adapter features a 1/4in tripod mount and a two-bar rail mount on top for mounting an optional IR Illuminator or Laser Aiming Device.
Specifications for Morovision Monocam MV-14 Ultra Digital Camera Night Vision Adapter:
| Night Vision: | |
| Generation: | 3 U.S. (ITT Exelis) |
| Resolution: | 64-72 lp/mm (Typ) |
| Magnification: | 1x (3x or 5x optional) |
| Field of View: | 40° |
| Objective Lens: | 25mm f/1.2 |
| Eyepiece Lens: | EFL 26 mm |
| Diopter Adjustment: | +6 to -4 |
| Range of Focus: | 10in to infinity / 25 cm to infinity |
| Detection Range: | 975' / 300 meters |
| Recognition Range: | 775' / 250 meters |
| Battery Type: | One (1) 3V Lithium (CR123) |
| Battery Life: | 40 hrs at room temp. |
| Weight: | 9.2 oz (260 grams) |
| Dimensions: | 4.2" (L) x 2" (W) x 2.5" (H) |
| Operating Temperature: | -40°C to +50° C |
| Storage Temperature: | -51°C to +85°C |
| Camera Adaptable: | Yes |
| Weather Resistant: | Yes - Submersible to 66 feet |
| IR Illuminator: | Yes (built in) |
| Warranty: | Two (2) Year |
| Shockproof: | MIL-STD-810F Shock Equivalent (6.6ft/2m) |
| Waterproof: | Equivalent to IEC60529 IPX8/JISC0920 (33ft/10m) |
| Freezeproof: | MIL-STD-810F Low Temp Equivalent (-10oC/14oF) |
| Crushproof: | 220LBF |
| Image Sensor: | 14 Megapixels (effective), 1/2.3" |
| Focal Length/Lens Configuration: | 11 Lenses in 8 Groups, 4 Aspherical Lenses |
| Zoom: | 5x Optical Zoom + 4x Digital Zoom 5.0 - 25.0mm (28 - 140mm equivalent in 35mm photography) |
| Aperture Range: | f3.9 (W) / f5.9 (T) |
| Display: | 3" HyperCrystal III LCD, 920,000 dots |
| Focus System: | CCD Contrast Detection |
| Focus Range (from lens surface) | |
| Normal mode: | 23.6" - infinity (0.6m - infinity) |
| Macro mode: | Wide |
| Super Macro mode: | 1.2" - 23.6" (0.03m - 0.6m), flash off |
| Focus Mode: | iESP Auto, Spot AF, Face Detection AF, AF Tracking |
| Shutter Speed: | 1/2000 sec. - 1/4 sec. (up to 4 sec. in Night Scene mode) |
| ISO Sensitivity (SOS - Standard Output Sensitivity): | Auto, High Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600 (equivalent) |
| Exposure Metering: | Digital ESP Metering, Spot Metering, Face Detection AE (when Face Detection AF is selected) |
| White Balance Control: | Auto, Presets (Daylight, Overcast, Tungsten, Underwater and Fluorescents) |
| Exposure Compensation: | AA±2 EV steps in 1/3 EV steps |
| Image File Format | |
| Still Image: | JPEG |
| Movie: | MP4 |
| Motion Blur Suppression: | Dual Image Stabilization |
| Shooting Modes | |
| 36 Shooting Modes: | Intelligent Auto, Sensor-Shift Image, Stabalization, Panorama, Beauty Mode, Magic Filter, 3D, Scene Modes, (1. Portrait, 2. Beauty, 3. Landscape, 4. Night Scene, 5. Night+Portrait, 6. Sport, 7. Indoor, 8. Canfdle, 9. Self Portrait, 10. Sunset, 11. Fireworks, 12. Cuisine, 13. Documents, 14. Beach & Snow, 15. Underwater Snapshot, 16. Underwater Wide 1, 17. Underwater Wide 2, 18. Underwater macro, 19. Pet (Cat), 20. Pet (Dog), 21. Snow), HD Movie |
| Panorama: | In-Camera Panorama, PC Panorama (Up to 10 frames automatically stitchable with Olympus image software) |
| Continuous Shooting: | |
| High speed: | 3.4 frames/second, 7 images (7 MP) |
| Normal speed: | 0.7 frames/second, 2 images (14 MP) |
| Shooting Assist Functions: | Histogram, Frame Assist, Voice Recording |
| Movie Mode | |
| HD: | 1280 x 720 |
| VGA: | 640x480 |
| QVCA: | 320 x 240 |
| Image Processing: | TruePic III Image Processor |
| Pixel Mapping | |
| 14MP: | (4,288 x 3216) |
| 8MP: | (3,264 x 2,448) |
| 5MP: | (2,560 x 1,920) |
| 3MP: | (2,048 x 1,536) |
| 2MP: | (1,600 x 1,200) |
| 1MP: | (1,280 x 960) |
| VGA: | (640 x 480) |
| 16:9 L | (4,288 x 2,416) |
| Noise Reduction: | Set automatically at shutter speeds of 0.5 second or longer in specific scene modes |
| Image Playback - Still Image: | Single, Index Display (4x3, 6x5), Event, Event-Play, Collection-Play, Collage, Up to 10x Enlargement, Slideshow, Rotation, Protection, Histogram, Voice Playback Photo Surfing |
| Image Playback Movie: | Normal, Fast-Forward, Reverse, Frame-by-Frame, Voice Playback |
| Playback Edit Effects Still Image: | Shadow Adjustment Edit, Beauty Fix, Resize, Cropping, Black & White, Sepia, Calendar, Saturation |
| Flash: | Built-in |
| Flash Modes: | Auto (for low light and backlit conditions), Red-Eye Reduction, Fill-in, Off |
| Self-Timer: | 12/2 Seconds |
| Memory: | 2 GB (1.6 GB for shooting) |
| Removable Media Card: | SD/SDHC Card |
| Outer Connectors: | Multi-Terminal (USB Connector, Audio/Video Output) |
| Auto-Connect USB: | USB 2.0 High-Speed (USB Mass Storage) |
| Auto-Connect USB: | Windows 2000 Professional/Windows XP/Windows Vista/Windows 7 with USB port, Mac OS X 10.3 or later with USB port |
| Software: | Windows 2000 Professional/Windows XP/Windows Vista/Windows 7 |
| Power Source: | Li-ion Rechargeable Battery (LI-50B), F-2AC Adapter |
| Battery Life: | (CIPA DC-002) Approximately 220 shots |
| Dimension: | 3.9"W x 2.5"H x 0.94"D |
| Weight: | 7.6oz (215g) without batteries and media card |
Features of Morovision MV-14 Mono-Cam Digital Night Vision Camera Adapter Kit:
- MONOCAM Camera Adapter - Made of anodized aircraft aluminum and specially designed to fit the Olympus Stylus Tough-8000 Digital Camera.
- MONOCAM Rubber Bushing.
- Olympus Tough-810 Camera - The Shockproof, Waterproof, Freezeproof and Dustproof Tough-810 gives active people the confidence to take this camera anywhere and shoot in nearly any condition.
- MV-14 Ultra Mini-Monocular Gen 3, 64-72 lp/mm Res (Typ) Single Battery.
- MONOCAM features a .25in tripod mount and a two-bar rail mount on top for mounting an optional IR Illuminator or Laser Aiming Device.
- High resolution 64-72 lp/mm (Typ), high gain and high photoresponse in visible and near infrared
- Multifunctional: Hand-held, head-mounted or helmet-mounted as single eye goggle, or weapons-mounted as night scope
- Uses one AA or one 3V lithium battery
- Automatic high-light cutoff
- Submersible up to 66 feet
- Comprehensive two-year warranty
- Head Mount Assembly - Allows for hands-free operation. Accommodates the user's head size and eye positioning.
- Weapons Mount - Mounts the MV-14 to most all weapons.
- Small, Medium and Large Brow Pads - changeable pads.
- Helmet/Head Mount Adapter - Attaches MV-14 to head strap or helmet mount. Allows the user to position the monocular in front of either eye.
- Eye Cup - Prevents the emission of stray light or facial reflections.
- Soft Carrying Case - Provides convenient storage.
- Shoulder Strap - Attaches to the MV-14 carrying case for easy portability.
- Lens Paper - Used to lightly clean the objective and eyepiece glass surfaces.
- Sacrificial Window - Shields the optics from sand, air particles, or anything that may scratch the lens.
- Demist Shield - Snaps onto the eyepiece to prevent condensation from forming on the optics.
- Day Light Filter - Filters excessive light. Protects objective lens from the elements.
- Operator's Manual - Instructional users guide.
- Batteries - One (1) 3V Lithium (CR-123).
- Battery Adapter - Converts to one (1) AA type
Package Contents:
- Morovision MONOCAM MV-14 Ultra Mini Monocular Digital Night Vision Camera Kit MVC-52011
- MONOCAM Camera Adapter
- MONOCAM Rubber Bushing
- Olympus Tough-810 Camera
- MV-14 Ultra Mini-Monocular Gen
- Tripod
- Head Mount Assembly
- Weapons Mount
- Small, Medium and Large Brow Pads
- Helmet/Head Mount Adapter
- Eye Cup
- Soft Carrying Case
- Shoulder Strap
- Lens Paper
- Sacrificial Window
- Demist Shield
- Day Light Filter
- Operator's Manual
- One (1) 3V Lithium (CR-123) Battery
- Battery Adapter