Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Morovision AN/PVS-27 Magnum Universal Night Vision Sight (MUNS) Gen 3 PINNACLE is not listed by Night-Optics.
Product Info for Morovision AN/PVS-27 Magnum Universal Night Vision Sight (MUNS) Gen 3 PINNACLE
The Moro-Vision AN/PVS-27 MUNS 1x92mm Night Vision Rifle Sight w/ Generation 3 PINNACLE MVP-PVS27P is a high-resolution clip-on night vision weapon sight that mounts on any MIL-STD-1913 rail interface forward of an existing scope, adding night vision capabilities to daytime target acquisition platforms. This Night Vision Weapon Sight from the experts at Morovision utilizes a full MIL-SPEC Gen 3 (autogated pinnacle) OMNI-7 image intensifier tube, an extremely fast f/1.0 catadioptric lens for a brighter and sharper image in starlight, and patented permanent boresight alignment technology. The Morovision Magnum Universal Night Sight NVD Rifle Scope AN/PVS27 is installed, operated, and removed without tools and without affecting the permanent boresight alignment. This Morovision Night Vision Gun Sight can be mounted on a spotting scope for long range reconnaissance, hand-held as a Night Observation Device (NOD), or used in other night-time operations requiring night vision capabilities. The Morovision MUNS AN/PVS37 Gen-III PINNACLE Night Vision Weapon Scope has been optimized for medium & long-range sniper weapons including the M110, SR-25/MK11, XM107, .338 Lapua, .308 M24, Chandler & .300 Win Mag, and is effective on all weapons from carbines to .50 caliber semi-automatic and bolt action sniper rifles. The OSTI proprietary Shock Mitigation System (SMS) on the Morovision Generation 3 MUNS AN/PVS27 Night Vision Device allows the unit to be used on weapons up to and including .50 caliber bolt-action rifles.
Specifications for Morovision Magnum Universal Night Sight Weapon Scope w/ Gen3 PINNACLE:
| Generation: | 3 (U.S. ITT PINNACLE) |
| Resolution: | 64 lp/mm (Min) |
| Film: | Thin-Film |
| Gate: | Auto-Gated |
| Magnification: | 1x (Unity) |
| Field of View: | 10° |
| Objective Lens: | 92 mm f/1.0 |
| Range of Focus: | 15mm to infinity |
| Boresight Accuracy: | within 1/2 MOA |
| Boresight Repeatability: | within 1/2 MOA |
| Boresight Retention: | 1 MOA or Better |
| Boresight Adjustment: | None Required |
| Battery Type: | Two (2) AA batteries |
| Interface(Mil Std 1913): | Dual Locking Lever |
| Weight: | 50 oz or 3.125 lbs. |
| Length: | 8.7" |
| Height: | 3.75" Max Above Rail |
| Warranty: | 1 year |
| Human Detection Range Starlight, Low Contrast: | 970 m |
| Human Detection Range Starlight, Optimum Contrast: | 1350 m |
| Human Detection Range 1/4 Moonlight, Low Contrast: | 1380 m |
| Human Detection Range 1/4 Moonlight, Optimum Contrast: | 1730 m |
Features of Morovision MUNS AN/PVS27 Night Vision Rifle Scope:
- LaRue Adjustable Double Locking Lever Mount that interfaces to a MIL-STD-1913 rail
- Flip Up Lens Caps
- Batteries - Two (2) AA batteries
- Operators Manual- Instructional users guide
- Lens Cleaning Kit
- Soft Carry Case
- MIL-SPEC Gen 3 (autogated pinnacle) OMNI-7 image intensifier tube
- f/1.0 catadioptric lens
- Gathers twice as much light
- Can be mounted on a spotting scope
- Patented permanent boresight alignment technology
- Installed, operated, and removed without tools and without affecting boresight (permanent boresight alignment)
- Optimized for medium- & long-range sniper weapons including the M110, SR-25/MK11, XM107, .338 Lapua, .308 M24, Chandler & .300 Win Mag
- Effective on all weapons from carbines to .50 caliber semi-automatic and bolt action sniper rifles
- OSTI's proprietary Shock Mitigation System (SMS)
- Manufactured with the highest quality Gen 3 PINNACLE, Image Intensifiers
- Is only available for U.S. Government Sales
Package Contents:
- Moro-Vision AN/PVS-27 MUNS 1x92mm Night Vision Rifle Sight w/ Generation 3 PINNACLE MVP-PVS27P
- Flip Up Lens Caps
- Batteries - Two (2) AA batteries
- Operators Manual- Instructional users guide
- Lens Cleaning Kit
- Soft Carry Case