Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 350 lumens
- Charger Type:
- Battery
- Bulb Type:
- Cree Xpg
- Battery Type:
- AAA
- Package Type:
- Box
Code: 3QS-FL-MLGE2-15152900
MPN: 15152900
UPC: 4046872417924
Product Info for MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight
Manufactured to be described as a great product for nearly any person, we're certain you will appreciate the MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight . Designed using some of the most useful attainable components and construction, these special Flashlights through the product experts at MIL-TEC will last you an exceptionally long time. MIL-TEC has been making superior quality products for a very long time, and the MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight is their means of demonstrating how much they care. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you obtain the perfect solution for all your preferences, and exhibiting the MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight is one thing that we're happy to do. Also, since you will receive no cost on shipment on transactions of $49 and up, there's never been a better moment to pick the amazing MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight. For an awesome solution to be certain that you're utilizing some of the very best which the community has to offer, select the MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight.![]()
Specifications for MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | MIL-TEC |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 350 lumens |
| Battery Life: | 3.5 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Bulb Type: | Cree Xpg |
| Bezel Diameter: | 1.5 in |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 149 g |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Battery Type: | AAA |
| Package Type: | Box |
Features of MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight
- One-hand operation
- Removable wrist strap
- 4 modes - high - low - strobe - off
Package Contents:
- MIL-TEC MT1 AAA 350 Lumens Flashlight
- Case