Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Manufactured to be described as a great product for almost anybody, we are confident you are going to appreciate the Meprolight MEPRO Pro V2 Red Dot Sights 1x20 mm . These Red Dot Sights from the expert product specialists at Meprolight are made by using heavy duty and reliable resources, as a way to supply you with a product which will be useful for quite some time. Meprolight has been making top quality merchandise for a very long time, and the Meprolight MEPRO Pro V2 Red Dot Sights 1x20 mm is their way of revealing exactly how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you receive the best product for your preferences, and exhibiting the Meprolight MEPRO Pro V2 Red Dot Sights 1x20 mm is something that we're pleased to do. And since you will not be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there's not ever really been a better time to buy the incredible Meprolight MEPRO Pro V2 Red Dot Sights 1x20 mm. For an awesome method to make sure you are dealing with some of the very best which the trade offers, purchase the Meprolight MEPRO Pro V2 Red Dot Sights 1x20 mm.![]()
This Meprolight MEPRO Pro V2 Red Dot Sight is an innovative optic that will take your shot game to the next level. Meprolight designed these Red Dot Sights with 16 brightness levels, 12 for day and 4 for night. The Meprolight MEPRO Pro V2 2 MOA Red Dot Sight features an auto shut-off mechanism that conserves power, providing thousands of hours of battery life. These sights offer an impressive field of view so that you can maintain full situational awareness in the field. Mount this Meprolight MEPRO M5 Pro/RDS Pro V2 Red Dot Sight for an advanced sighting experience.
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Metal, Polymer |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 33x20 mm |
| Reticle: | Bullseye |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 16 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Antireflective |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 116 mm |
| Width: | 60 mm |
| Height: | 68 mm |
| Weight: | 300 g |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Dial |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |