Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
If you're browsing for an amazing price for the Meprolight M22 1x30mm Bullseye Reflex Red Dot Sight, then you've showed up at the absolute appropriate spot. Developed by using several of the most extremely robust and long lasting substances in existence, these Red Dot Sights via Meprolight offers you a product that will give you numerous years of reliability. Meprolight has been developing top quality products for a very long time, and the Meprolight M22 1x30mm Bullseye Reflex Red Dot Sight is their particular manner of demonstrating just how much they care. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to ensure that you depart with the most suitable product for all of your specifications, and the Meprolight M22 1x30mm Bullseye Reflex Red Dot Sight is amongst the numerous items which we are proud to provide our shoppers. Since you will not be charged for shipping and delivery on transactions of $49 or more, there has never been a more suitable opportunity to purchase the incredible Meprolight M22 1x30mm Bullseye Reflex Red Dot Sight. For a great way to make certain you are functioning with some of the finest equipment, choose the Meprolight M22 1x30mm Bullseye Reflex Red Dot Sight.![]()
The MEPRO M22 self-Illuminated Reflex Sight is the upgraded version of the iconic MEPRO M21 sight. It is thinner, lighter, with enhanced performance, and a sleek design. It maintains the same rugged Mil-Spec dependability as the MEPRO M21. Like the MEPRO M21, the new sight is self-powered by fiber optics and tritium. No batteries needed and no 0n/Off buttons. It is operational 24/7/365 day or night in any weather condition. Always on. Always ready. The reticle is illuminated by an advanced fiber optic collectorsystem during the day and by a self- powered tritium lightsource at night. An optimized light-collection system allows asmaller aiming point, resulting in greater accuracy.The dot illumination adapts automatically based on ambientlight while showing sharp contrast between the aiming dotand the target point of aim.The red MEPRO M22 reticles are crisp, distinct and areavailable in 2.2 MOA Bullseye and 4.3 MOA dot.The thin frame display window allows the shooter to keepboth eyes open for better battlefield situational awareness.
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 10 - 600 mm |
| Emitter Type: | Open |
| Weight: | 0.58 lb |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Dimensions: | 3.8 x 3.2 x 2.7 in |