Tap Tap to Zoom
Meant to be regarded as a very good product for nearly any individual, we're positive you'll enjoy the March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane . These Rifle Scopes through the skilled product professionals at March Scopes are fashioned by using heavy duty and reliable components, as a way to provide you with a product which will be useful for many years. For a number of years, March Scopes has been generating high-end products, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is evidence of their persistence for making certain you've got the products you'll want to flourish in almost any circumstance. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideal product to meet your needs, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is amongst the numerous items which we're excited to have the capacity to provide our customers. Because you will get no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 and up, there's rarely ever been a more suitable moment to buy the astounding March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a great way to make sure that you are operating with some of the best gear, purchase the March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | FML-TR1H |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.09 in |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.67 degrees |
| Eye Relief: | 85 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.23 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 34 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |