Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
Fabricated to be a superb product for nearly anybody, we're certain you are going to enjoy the March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane . Manufactured using some of the best attainable materials and design, these Rifle Scopes through the product experts at March Scopes will last an unbelievably long time. For a quite a while, March Scopes has been helping to make high-end merchandise, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is proof of their persistence for making certain you possess the items you will need to flourish in almost any circumstance. At Night-Optics, we make it our personalized responsibility to ensure you leave with the best product for all of your expectations, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is one of the countless products that our company is proud to supply our clients. And since we won't bill for delivery on purchases of $49 or higher, there may never be a more suitable opportunity to pick the outstanding March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a good way to ensure you are using some of the best solutions out there, purchase the March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.
Specifications for March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.07 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 85 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 640 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 12.28 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 28 Mil Rad |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- MD Disk