Tap Tap to Zoom
Fabricated to be described as a superb item for pretty much anyone, we are certain you will enjoy the March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane . These Rifle Scopes from the skilled product specialists at March Scopes are made by using dependable and efficient resources, in order to supply you with a product that will be beneficial for quite some time. March Scopes has been generating superior quality products for a very long time, and the March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is their particular manner of demonstrating exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our personalized responsibility to make sure you leave with the most suitable product for all of your needs, and the March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is amongst the various products which we have been proud to offer our clientele. And furthermore, as we will not charge for shipment on purchases of $49 or higher, there may not be a better time to pick the remarkable March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a good way to ensure that you are functioning with some of the best equipment, buy the March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
Light weight and compact 1.5-15x42 riflescope in MIL with tactical turrets is ideal for hunting and for precision semi-auto platforms. 42mm objective lens produces excellent low light performance in a compact form factor, while 1.5x low end magnification together with a day bright illuminated dot makes for very fast target acquisition.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 15 x |
| Exit Pupil: | 8.7 - 2.8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 70.2 - 6.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 13.3 degrees |
| Eye Relief: | 69 - 113 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.87 oz |
| Parallax: | Side |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 24 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 4 m |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |