Tap Tap to Zoom
Meant to be described as a very good product for pretty much any person, we're positive you'll love the March Scopes Shorty Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane . These Rifle Scopes from the expert product specialists at March Scopes are made working with long lasting and reliable materials, in order to provide you with product which is going to be powerful for quite some time. March Scopes has been focused on supplying top end products for countless years, and the March Scopes Shorty Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is the evidence of that dedication to their client base. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave with the ideal item to meet your needs, and the March Scopes Shorty Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is amongst the numerous products that we have been excited to be able to offer our consumers. Because we will not bill for shipping on purchases of $49 or higher, there may not be a more suitable time to buy the exceptional March Scopes Shorty Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a fantastic way to make certain you are functioning with some of the finest equipment, choose the March Scopes Shorty Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
March Rifle Scopes can be ordered with extra three inch or 75mm (3 inch) long sunshades. These all-metal shades reduce stray light as well as decreasing barrel flare and ghosting off the target.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.34 - 0.094 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 101.5 - 10.05 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 degrees |
| Eye Relief: | 72 - 104 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 505 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 56 Mil Rad |
| Country of Origin: | Japan |