Tap Tap to Zoom
If you are hunting for a great offer for the March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane, then you've come to the absolute appropriate location. Developed by using some of the very most durable and long lasting substances around, these Rifle Scopes from March Scopes will provide you with a product that gives you many years of reliability. March Scopes has been generating superior quality products for a very long time, and the March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane is their particular means of revealing how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you get the perfect product for all of your preferences, and showcasing the March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane is one thing that we are happy to do. And furthermore, as we won't charge for shipment on purchases of $49 or over, there may never be a more suitable opportunity to buy the extraordinary March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane. For a great way to make sure you are using some of the most useful solutions out there, choose the March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
This updated 1-10x24 riflescope, like all March scopes, is immensely strong to endure any severe condition. All March scopes are Argon-filled for internal stability and are fully weather-resistant and waterproof to at least 4 meters, and have passed impact tests of up to 1000G. The walls of the 34mm tubes are 4mm thick. Our 34mm body tube is simply just to make the scope extra strong. With its 4mm thick walls and the overall design, March-X and March-FX models are among the toughest riflescopes in the world. Updated 1-1024 shorty FFP scope is categorized under the March-FX models. X in the classification name stands for 34mm body tube and F in the classification name stands for FFP (first focal plane).
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.4 - 8.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 10.1 - 101.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 - 1.92 degrees |
| Eye Relief: | 72 - 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 590 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.46 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Height: | 1.61 in |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 25/50 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |