Tap Tap to Zoom
Manufactured to be a superb item for almost anybody, we are positive you are going to appreciate the March Scopes High Master Wide Angle Majesta 8-80x56mm Rifle Scope, MOA, 34mm Tube, Second Focal Plane . Established utilizing some of the very most heavy duty and dependable substances in existence, these Rifle Scopes by March Scopes provides you with a product that will give you many years of consistency. March Scopes has been generating top quality products for a number of years, and the March Scopes High Master Wide Angle Majesta 8-80x56mm Rifle Scope, MOA, 34mm Tube, Second Focal Plane is their very own means of showing you just how much they care. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you leave along with the ideally suited product to meet your requirements, and the March Scopes High Master Wide Angle Majesta 8-80x56mm Rifle Scope, MOA, 34mm Tube, Second Focal Plane is amongst the numerous products that our company is excited to have the capacity to offer our customers. Because you won't be charged for shipping on transactions of $49 or greater, there's not ever been an even better opportunity to purchase the incredible March Scopes High Master Wide Angle Majesta 8-80x56mm Rifle Scope, MOA, 34mm Tube, Second Focal Plane. For an amazing way to be certain that you're using some of the very best which the trade is offering, select the March Scopes High Master Wide Angle Majesta 8-80x56mm Rifle Scope, MOA, 34mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The most powerful zoom riflescope series in the world, the March-X Series, has a 10x magnification ratio zoom range capable of focusing from 10 yards to infinity. With the capability to set any position as the zero point in elevation, the shooter will never lose the starting calibration. Based on the 34mm diameter body and has the 56mm objective lens. As with all high power March scopes, the March-X 5x-50x56mm and 8x-80x56mm incorporate high quality ED lenses to provide superior image resolution. In recent years, these scopes have become very popular among the Field Target air rifle competition shooters. The Field Target competition requires a high degree of ranging accuracy. High power magnification and clear imaging are necessary for the Field Target competitors to measuring distance accurately. Expand your world more than ever before.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 8 - 80 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.7 - 4.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 16.4 - 1.64 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.12 - 0.31 degrees |
| Eye Relief: | 76 - 92 mm |
| Color: | Dark Grey |
| Weight: | 1175 g |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 16.54 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Height: | 2.52 in |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 36/66 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |