Tap Tap to Zoom
The March Scopes Normal Turrets 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane was developed in order to be the ideal product for anyone in need of an exceptional option. Formulated by using some of the most extremely sturdy and long lasting resources around, these Rifle Scopes via March Scopes provides you with a product that will give a great deal of dependability. March Scopes has been focused on delivering top end products for many years, and the March Scopes Normal Turrets 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is the verification of that dedication to their client platform. At Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure that you depart with the most suitable product for all of your needs, and the March Scopes Normal Turrets 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is among the many products that we're very proud to provide our clientele. Also, since you will be given free of charge on shipment on orders placed of $49 or more, there's never been an improved moment to purchase the remarkable March Scopes Normal Turrets 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a great way to ensure you are utilizing some of the most useful products obtainable, buy the March Scopes Normal Turrets 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.17 mm |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.67 - 0.83 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.99 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.23 in |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 34 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |