Tap Tap to Zoom
Should you be searching for a great offer for the March Scopes Normal Turrets 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, then you've come to the right location. These Rifle Scopes from the skilled product experts at March Scopes are fashioned working with dependable and dependable materials, in order to provide you with product which is going to be powerful for countless years. March Scopes has been generating high-quality merchandise for a number of years, and the March Scopes Normal Turrets 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is their very own way of showing you exactly how much they care. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you depart with the best product for all of your needs, and the March Scopes Normal Turrets 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is amongst the many products which we have been proud to offer our clients. And because we won't bill for shipment on purchases of $49 or more, there could never be a better chance to pick the extraordinary March Scopes Normal Turrets 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. To have an awesome way to be certain that you're using the services of some of the very best that the community can offer, choose the March Scopes Normal Turrets 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.75 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.67 - 0.83 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.69 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.28 in |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Height: | 2 in |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |