Tap Tap to Zoom
The March Scopes Normal Turret 2.5-25x42mm, 30mm Tube, Second Focal Plane was made to be the best product for any person looking for an outstanding option. These Rifle Scopes from the expert product professionals at March Scopes are made by using dependable and reliable materials, to be able to provide you with product which is going to be beneficial for many years. March Scopes has been devoted to delivering quality products for a long time, and the March Scopes Normal Turret 2.5-25x42mm, 30mm Tube, Second Focal Plane is the proof of that persistence for their client base. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you receive the perfect product for all of your requirements, and presenting the March Scopes Normal Turret 2.5-25x42mm, 30mm Tube, Second Focal Plane is one thing that we are pleased to do. Because we will not charge for shipment on transactions of $49 or over, there may not be a more rewarding time to choose the outstanding March Scopes Normal Turret 2.5-25x42mm, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the finest solutions obtainable, purchase the March Scopes Normal Turret 2.5-25x42mm, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
A compact 10x zoom ratio scope covering extended wide range of tactical and hunting situation.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2.5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.68 mm |
| Field of View, Linear: | 42 - 4.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 8 - 0.8 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.05 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.36 in |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |