Tap Tap to Zoom
Fabricated to be a very good product for pretty much any individual, we're confident you are going to appreciate the March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane . Developed by using some of the most heavy duty and dependable materials in existence, these Rifle Scopes through March Scopes will present you with something that will give you years of stability. For a very long time, March Scopes has been helping to make high end merchandise, and the March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is verification of their persistence for ensuring that you've got the products you'll need to flourish in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you obtain the perfect solution for all of your preferences, and featuring the March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is one thing that we are delighted to do. Because we will not charge for delivery on purchases of $49 or higher, there may never be a better moment to purchase the extraordinary March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. To have an awesome method to verify that you are using some of the very best which the community is offering, choose the March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The most compact in March SFP reticle scopes and it covers a wide range of tactical and hunting situation.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8.6 - 2.4 mm |
| Field of View, Linear: | 101.5 - 10.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 - 1.92 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.81 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.46 in |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |