Tap Tap to Zoom
If you're looking around for a great offer on the March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Dual FFP+SFP, then you've found yourself in the right spot. These Rifle Scopes from the skilled product specialists at March Scopes are designed working with heavy duty and efficient resources, to be able to provide you with product which is going to be useful for many years. March Scopes has been devoted to supplying high end products for many years, and the March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Dual FFP+SFP is the evidence of that persistence for their client platform. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you get the best product for all of your requirements, and showcasing the March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Dual FFP+SFP is something that we're happy to do. And since you will not be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there has not ever been a more suitable chance to purchase the extraordinary March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Dual FFP+SFP. For a great way to make sure that you are operating with some of the finest gear, choose the March Scopes Normal Turret 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Dual FFP+SFP.![]()
March Rifle Scopes can be ordered with extra three inch or 75mm (3 inch) long sunshades. These all-metal shades reduce stray light as well as decreasing barrel flare and ghosting off the target.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Dual Focal Plane |
| Exit Pupil: | 8.6 - 2.4 mm |
| Field of View, Linear: | 101.5 - 10.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 - 1.92 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 56 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |