Tap Tap to Zoom
The March Scopes March-FX High Master Wide Angle 5-42x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane was created in order to be the ideal item for anybody in need of a high quality choice. Established using several of the most extremely sturdy and dependable materials available, these Rifle Scopes through March Scopes can provide an item which gives you many years of consistency. March Scopes has been committed to supplying high quality goods for many years, and the March Scopes March-FX High Master Wide Angle 5-42x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is the verification of that persistence for their client base. Here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to make sure you leave with the best product for all of your specifications, and the March Scopes March-FX High Master Wide Angle 5-42x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is among the countless products which our company is proud to provide our consumers. And furthermore, as you will not be billed for shipping and delivery on purchases of $49 or higher, there has never been an even better time to buy the extraordinary March Scopes March-FX High Master Wide Angle 5-42x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane. For an impressive way to make sure you are using the services of some of the very best which the community provides, purchase the March Scopes March-FX High Master Wide Angle 5-42x56mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
March-FX Wide Angle 5-42x56mm Genll in MIL PRS edition 5-42x56mm has the widest angle eyepiece among all March Scopes 26 degrees (30 percentages more than March Scopes standard models) offering enhanced FOV throughout the 8. 4x magnification range. For the Generation ll of the popular 5-42x56mm scope, the image quality has also been further refined especially near the maximum elevation amount. Non illuminated 5-42x56mm Genll scope with writable turrets is developed for PRS/NRL shooters who demand the utmost in optical/mechanical performance. You can write and erase numbers on the turrets with pens used for whiteboards. Zero set is easy to use. (Note: Writable turrets can be replaced with shuriken lock turrets which is a standard for illuminated 5-42x56 Genll for a custom fee when placing a new order.)
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 42 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 5.2 - 1.33 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 26.2 - 3.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5 - 0.62 degrees |
| Eye Relief: | 73 - 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 35.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Package Type: | Box |