Tap Tap to Zoom
Code: 2A2-RS-MT07RS-D10SV24FDIMLN34-DR-TR1FB
MPN: D10SV24FDIMLN34 (DR-TR1FB Reticle)
The March Scopes March-FX Dual Normal 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane was created to be the best item for any person in need of a high quality choice. Established utilizing some of the most extremely heavy duty and dependable substances around, these Rifle Scopes by March Scopes can provide something that gives you many years of reliability. March Scopes has been generating high-quality merchandise for a number of years, and the March Scopes March-FX Dual Normal 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is their particular approach to showing you how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure that you leave with the best product for all your specifications, and the March Scopes March-FX Dual Normal 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is among the many items which we're extremely pleased to offer our clients. Since you will not be billed for delivering on purchases of $49 or higher, there has not ever really been an even better chance to discover the extraordinary March Scopes March-FX Dual Normal 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane. For a fantastic way to ensure that you are operating with some of the highest quality equipment, buy the March Scopes March-FX Dual Normal 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
At Deon, March Scopes is very proud of their technical expertise that allowed them to design and create a scope with a 10X zoom range and a dual reticle. The technical and assembly challenges with respect to dual reticles are extreme and they are pushing the limits of the state of the art in reticle design. The tolerances required in assembly of the "Dual reticle" are such that very few are able to do it, especially with a 10X zoom ratio. Any deviation from these extremely tight tolerances will be visible in the 10X zoom range. The assembly of this scope, like all March Scopes other offerings, is meticulous. This is want they are known for: superb assembly of extremely strong fine works of art.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | DR-TR1FB |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.6 - 2.4 mm |
| Field of View, Linear: | 101.5 - 10.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 - 1.92 degrees |
| Eye Relief: | 72 - 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.46 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Package Type: | Box |