Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- DR-TR1FB
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
Code: 2A2-RS-MT02RS-D10SV24FDIML-DR-TR1FB
MPN: D10SV24FDIML (DR-TR1FB Reticle)
Product Info for March Scopes March-F Tactical 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
If you're looking around for an amazing offer for the March Scopes March-F Tactical 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, then you've come to the right spot. Designed using some of the most useful available materials and construction, these Rifle Scopes through the product experts at March Scopes can last you an exceptionally long time. For a number of years, March Scopes has been helping to make top of the range merchandise, and the March Scopes March-F Tactical 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is verification of their persistence for making certain you have the items you'll want to thrive in virtually any situation. At Night-Optics, our job is to ensure that you leave along with the ideally suited item for your needs, and the March Scopes March-F Tactical 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is one of the many items that we're enthusiastic to have the capacity to provide our customers. And furthermore, as we will not bill for shipment on orders of $49 or more, there could never be a better time to choose the exceptional March Scopes March-F Tactical 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane. For a fantastic way to make sure that you are working with some of the best equipment, choose the March Scopes March-F Tactical 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
At Deon, March Scopes is very proud of their technical expertise that allowed them to design and create a scope with a 10X zoom range and a dual reticle. The technical and assembly challenges with respect to dual reticles are extreme and they are pushing the limits of the state of the art in reticle design. The tolerances required in assembly of the DR-1 are such that very few are able to do it, especially with a 10X zoom ratio. Any deviation from these extremely tight tolerances will be visible in the 10X zoom range. The assembly of this scope, like all March Scopes other offerings, is meticulous. This is want they are known for: superb assembly of extremely strong fine works of art.
Specifications for March Scopes March-F Tactical 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | DR-TR1FB |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.6 - 2.4 mm |
| Field of View, Linear: | 101.5 - 10.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 19.2 - 1.92 degrees |
| Eye Relief: | 72 - 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Package Type: | Box |
Package Contents:
- March Scopes March-F Tactical 1-10x24mm LPVO 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Lens cloth
- Hexa wrench
- Flip caps
- Fast lever