Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
Fabricated to be described as a great product for almost anyone, we're positive you will enjoy the March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane . Designed utilizing some of the very best attainable substances and construction, these Rifle Scopes from the product professionals at March Scopes will last you an exceptionally lengthy time. For a quite a while, March Scopes has been helping to make quality merchandise, and the March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is verification of their dedication to making certain you possess the products you'll need to thrive in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our personalized responsibility to make sure you leave with the most suitable item for all your needs, and the March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is one of the numerous items that we have been extremely pleased to offer our consumers. Also, since you will get free of charge on shipping on orders placed of $49 or over, there's never been a more suitable opportunity to buy the astounding March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. To have an awesome method to be certain that you're using the services of some of the best that the industry has to offer, select the March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness.
Specifications for March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 40 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.4 mm |
| Finish: | Hard Anodized Aluminium |
| Field of View, Linear: | 0.87 - 6.98 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 0.5 - 4 degrees |
| Eye Relief: | 92 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 32.27 oz |
| Length: | 15.24 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Height: | 2.52 in |
| Focus Range: | 20 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Focus from 10 yard to infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes High Master Genesis 5x-40x56mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk